Vznik pohledávky
Pohledávka vznikne v okamžiku, kdy odběratel nebo osoba, která si například půjčila, nezaplatí určitou částku do splatného termínu, který si buď věřitel a dlužník dohodnuli, nebo je tento termín sepsán písemnou formou. Od tohoto okamžiku se stává pohledávka dlužnou a věřitel je oprávněný vymáhat tuto pohledávku všemi zákonnými prostředky.
Jestliže vznikne tato pohledávka, je povinen věřitel dlužníka upomenout dlužníka o zaplacení dlužné částky a přesně ji vyčíslit. Upomínky jsou velmi důležitou částí, kterou není radno zapomenout. Zejména jestliže se jedná o neuhrazení faktury, která je vystavena nejčastěji na základě vzniku nějakého vztahu, a to především podepsáním smlouvy. Upomínky by měly být zaslány nejlépe doporučenou poštou, ale není to podmínkou.
Při vzniku pohledávky je nutné kontrolovat lhůty k promlčení. Obecná lhůta je zákonem stanovena na tři roky, a do té doby má věřitel možnost podat návrh žaloby na úhradu dlužné pohledávky k soudu, který vydá platební rozkaz nebo rozsudek pro uznání. Lhůta se nyní přerušuje a v podstatě není promlčitelná podruhé. Na základě pravomocného rozhodnutí soudu může věřitel svou pohledávku vymáhat prostřednictvím exekutorského úřadu, jenž může vykonávat exekuci až do smrti dlužníka. Poté je i další možnost přihlásit pohledávku do pasiv dědictví.
Dlužníci si často neuvědomují, že pohledávka vzniká například již pouhým podepsáním smlouvy, poté je důležité, zda bude tato částka uhrazena včas, pozdě nebo vůbec. Některým vůbec nedochází, že dluh není žádná legrace a opravdu se mohou dostat jak do finančních, tak i do psychických problémů.
Je pravda, že věřitel (většinou velká firma) nevymáhá svou pohledávku hned na začátku, ale dává dlužníkovi šanci zaplatit bez dalších výdajů. Tato lhůta je většinou v období jednoho roku. V tuto dobu má dlužník možnost uhradit, pokud se tak nestane, věřitel nebo jeho právní zástupce podává žalobu k soudu, ale tím se pro dlužníka navyšují náklady, které je povinen taktéž zaplatit.
Specifikou je vznik pohledávky za dlužníkem, který má svůj majetek v takzvaném institutu společného jmění manželů. Jelikož je pravděpodobné, že se vymáhání pohledávky dostane do stádia exekučního řízení, blokuje se i tento majetek, jenž se nerozděluje na polovinu, ale zůstává celý.
Přesto je důležité, aby si dlužníci i věřitelé uvědomovali důležitost kroků, jenž vedou ke vzniku pohledávky. Nejlépe je se takové situaci vyhnout, a to zaplacením částky včas.
BankovniKod.cz - váš průvodce světem financí, podnikání a investic. Denní zpravodajství z ekonomiky a finančních trhů. Sbírky zákonů, vzory formulářů, novinky se start upů, aktuální kurzy měn a akcií - to je BankovníKód.cz! Dále portál nabízí nezávislé recenze a srovnání půjček a úvěrů, hypoték, energií, tarifů, profily a medailonky firem a společností ze všech oblastí trhu! V neposlední řadě se detailně zaměřuje na problematiku EET (Elektronická evidence tržeb) - porovnává a recenzuje poskytovatele EET řešení a jejich nabízené služby a produkty.